Przedszkole Integracyjne nr 9 w Tarnobrzegu zaprasza do udziału w konkursie plastycznym pt. „Tolerancyjny przedszkolak – tolerancja oczami dziecka”
Honorowy Patronat
Prezydenta Miasta Tarnobrzega
Regulamin konkursu plastycznego pt. „Tolerancyjny przedszkolak – tolerancja oczami dziecka”.
Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który przypada dnia 16 listopada, Przedszkole Integracyjne nr 9 w Tarnobrzegu zaprasza do udziału w konkursie plastycznym pt. „Tolerancyjny przedszkolak – tolerancja oczami dziecka”.
I Postanowienia ogólne:
- Organizatorem konkursu jest Przedszkole Integracyjne nr 9 w Tarnobrzegu, z siedzibą przy ul. Wiejskiej 4, 39-400 w Tarnobrzegu.
- Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym – 5 i 6 latków z przedszkoli tarnobrzeskich.
- Konkurs polega na wykonaniu pracy plastycznej (płaskiej) w formacie A3, dowolną techniką, wykorzystując m.in. kredki, farby, pastele, flamastry, papier kolorowy, bibułę.
- Wsparciem do wykonania pracy, jest bajka terapeutyczna ucząca tolerancji pt. Mały koliberek” (załącznik nr 3), którą może przeczytać nauczyciel w przedszkolu lub rodzic w domu.
- Prace konkursowe przygotowane są samodzielnie przez dzieci.
- Koordynatorki konkursu: mgr Sandra Ruszkowska-Stańko mgr Agnieszka Lis-Błasiak, mgr Ewa Chmielorz, mgr Magdalena Wicher.
- Konkurs objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega.
II Cele konkursu:
- Kształtowanie u dzieci postawy tolerancji i upowszechnianie wiedzy na jej temat.
- Rozwijanie wrażliwości artystycznej.
- Promowanie postawy tolerancji wśród dzieci w wieku przedszkolnym.
- Odwoływanie się do wartości takich jak: szacunek, akceptacja, życzliwość wobec wszystkich ludzi.
- Promowanie czytelnictwa wśród dzieci i uwrażliwianie ich na problemy innych.
- Kształtowanie wyobraźni i kreatywności dzieci.
- Wzmacnianie wiary we własne możliwości.
- Kształtowanie umiejętności wyrażanie siebie, swoich myśli w formie pracy plastycznej.
III Uczestnicy konkursu:
- W konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku 5 i 6 lat, uczęszczające do przedszkoli na terenie miasta Tarnobrzega.
IV Warunki uczestnictwa w konkursie:
- Udział w konkursie jest dobrowolny.
- Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonanie jednej pracy plastycznej
- „Tolerancyjny przedszkolak – tolerancja oczami dziecka” przedstawiająca obraz tolerancji np. przykłady tolerancji na co dzień.
- Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją regulaminu.
- Każde przedszkole może dostarczyć maksymalnie 2 prace konkursowe wykonane przez dzieci.
- Praca powinna być dostarczona do siedziby organizatora w kopercie/teczce wraz z dołączoną kartą zgłoszenia do uczestnictwa (załącznik 1) i zgodą na uczestniczenie dziecka w konkursie podpisaną przez rodzica/opiekuna (załącznik 2).
- Dane osobowe uczestników konkursu oraz dane osobowe ich rodziców/opiekunów prawnych/przedstawicieli ustawowych przetwarzane będą przez organizatora konkursu zgodnie z przepisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) oraz zgodnie z obowiązującymi organizatora konkursu polityką i procedurami w zakresie ochrony danych osobowych.
V Termin i miejsce dostarczenia prac:
- Pracę należy dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą do Przedszkola Integracyjnego nr 9 w Tarnobrzegu, na adres ul. Wiejska 4, 39-400 Tarnobrzeg, z dopiskiem Grupa Jeżyki, konkurs plastyczny „Tolerancyjny przedszkolak- tolerancja oczami dziecka”.
- Praca należy dostarczyć w opisanej kopercie/teczce.
- Termin składania prac od 06.11.2024r. do 15.11.2024r.
VI Rozstrzygnięcie prac:
- Kryteria oceny prac:
- Kreatywność
- Pomysłowość
- Estetyka wykonania pracy
- Walory artystyczne
- Jury wybierze najciekawsze prace ilustrujące najlepiej temat przewodni. Spośród nich wybrane zostaną trzy najlepsze prace oraz wyróżnienia. Przewidziane są także nagrody, które będą dostarczone do wygranych przedszkoli.
VII Publikacja wyników:
- Ogłoszenie wyników zostanie opublikowane na oficjalnej stronie przedszkola pi9.tarnobrzeg.pl w dniu 20.11. 2024r.
- Wybrane przez jury prace zostaną umieszone na stronie naszego przedszkola. Z chwilą dostarczenia prac przechodzą one na własność organizatora. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na bezpłatne wykorzystywanie dostarczonych prac konkursowych w ramach działalności organizatora.
VIII Uwagi dodatkowe:
- Prace niezgodne z regulaminem nie będą oceniane.
- Wszelkie sprawy nie uwzględnione w regulaminie rozstrzyga organizator.
Bajka terapeutyczna dla dziecka, które ma problemy z akceptacją siebie,
ma trudności ze znalezieniem przyjaciół i nie podoba się sobie,
ucząca tolerancji wobec odmienności innych.
„Mały koliberek”
Mały Koliberek bardzo chciał nauczyć się latać. Jego rodzice postarali się o to, aby nastąpiło to jak najszybciej. Ćwiczyli z nim latanie od rana do wieczora. Kiedy tylko udało mu się samodzielnie utrzymać w powietrzu, nie chciał wracać do domu. Rodzice rozumieli małego i nie złościli się na niego, gdy wciąż spóźniał się na kolację.
Po kilku dniach szaleńczej zabawy i poznawania świata koliberek nagle przestał latać. Nikt nie mógł zrozumieć, co się stało. Okazało się, że kiedy koliberek latał, wiele zwierzątek miało do niego pretensje, bo gdy przelatywał nad rzeczką, kaczki kwakały, że nie mogą płynąć z powodu wiatru, jaki powodowały jego szybko poruszające się skrzydełka. To samo działo się, kiedy przelatywał obok małych owadów. Wszystkie były na niego złe, że nie mogą latać, bo wraz z nim pojawia się silny wiatr. Mały Koliberek był załamany. Opowiedział o wszystkim swoim rodzicom. Starali się mu pomóc. Pocieszania jednak nic mu nie pomogły.
Pewnego bezwietrznego dnia, kiedy na niebie nie było ani jednej chmurki, a słońce grzało bardzo mocno, Koliberek stanął na końcu gałązki drzewa i przypatrywał się zwierzętom. Każde z nich było bardzo zmęczone ogromnym upałem. Kaczki ledwie utrzymywały się na wodzie, która była nagrzana od gorącego słońca. Owady z trudem utrzymywały się w powietrzu, bo nie było wiatru, który orzeźwiałby je w czasie lotu. Koliberek poczuł pragnienie i powolutku, aby nikomu nie zawadzać, zaczął lecieć w stronę rzeczki. Kiedy owady poczuły wiatr, jaki wytwarzały skrzydełka Koliberka, zaczęły lecieć bliżej niego. On jednak oddalał się, nie chcąc, aby znowu ktoś się na niego skarżył. Po chwili jednak owady znowu zaczęły się przybliżać. Koliberek nieśmiało powiedział: – Nie lećcie tak blisko mnie, bo mogę wam zrobić krzywdę. Moje skrzydełka powodują wiatr, który utrudni wam latanie. One jednak odpowiedziały: – Koliberku, przepraszamy cię za nasze wcześniejsze uwagi. Dziś jest bardzo gorący dzień. Pozwól nam lecieć blisko ciebie. Twoje skrzydełka orzeźwiają nas i dzięki Tobie mamy siłę lecieć dalej.
Koliberek bardzo się ucieszył i chętnie towarzyszył im w czasie lotu. Kiedy byli już nad rzeczką pożegnał się z owadami i powoli zniżał lot. Oczywiście leciał ostrożnie, aby kaczki nie skarżyły się na niego. Te jednak, podobnie jak owady, bardzo się ucieszyły, widząc Koliberka i czując przyjemny wiatr, który dzięki niemu chłodził je. Szybko przeprosiły Koliberka za to, że wcześniej na niego kwakały i prosiły, aby polatał nad nimi jeszcze troszkę. Bez namysłu zgodził się. Kaczki były zachwycone. Od tej pory Koliberek czuł się potrzebny i zaakceptowany przez inne zwierzątka. Wiedział, że jest cudowny właśnie taki, jakim go stworzono.